17.12.2019
 • Koncerts NAKTS LŪGŠANA festivāla Winterfest repertuārā ir kļuvis par tradīciju un LRK jaunā koncertprogramma būs atklājums kā mūzikas pazinējiem, tā visiem mūzikas draugiem. Diriģents Sigvards Kļava 2019. gada nogales koncertam sakārtojis īpašu franču mūzikas nokrāsu un noskaņu paleti , uz skatītāju sirdīm ceļu radīs  gan pašas skaņas skaistums,  gan klusums, kas baznīcas akustikā maina savu nokrāsu un mirgo kā sveču liesmiņa gada tumšākajā laikā. Tas būs ne vien neparasts koncerts, bet arī īpaša ceremonija...Ceļš uz Mūžīgās Gaismas sadzirdēšanu caur nakts lūgšanu un mieru...Koncerta skaņu gleznu šoreiz veidos Pulneka, Mesiāna, Franka un Turnemīra opusi. Rakturojot koncerta mūziku, jāsāk ar Frensisu Pulneku:
 • Fransiss Pulenks bija komponistu apvienības “Sešinieks” redzamākais pārstāvis. Lai gan tā dalībnieki asi vērsās pret romantisma estētiku, Pulenka mūzika ir augstākā mērā tonāla, apvienojot smalku asprātību un valdzinošu melodiku, un viņa veikums pielīdzināms Mocarta un Šūberta dziedošajām lappusēm.

  Pulenks uzauga ar stingru katolisku audzināšanu, bet pēc tēva nāves viņš novērsās no reliģijas. 1936. gadā mūžībā devās arī komponista tuvs draugs, komponists Pjērs Fero, un Pulenka dzīvē notika pagrieziens – viņš devās svētceļojumā uz Rokamandūras Melnās Dievmātes kapu, kur no jauna atklāja sevī kristietību. Reliģiskā pārliecība Pulenku būtiski ietekmēja, un komponista 20. gadu nebēdnīgais, neoklasicistiskais stils pārvērtās par garīgu pārdomu vēstījumu, kam piemīt intimitāte un trauslums, bet reizē arī jaudīgs ticības spēks.

  Ziemassvētku laika motetēs Pulenks pamatā izmantojis Kristus piedzimšanas stāstu. Tajās atklājas komponista kormūzikas savdabīgais valdzinājums – no vienas puses latīniskais teksts, kas  pietuvināts baznīcas mūzikas atturīgajai estētikai, no otras puses – jutekliskā harmoniskā valoda un kontrasti, ar kuriem komponists glezno tikai sev raksturīgo sakrālās dimensijas izjūtu un Dieva klātbūtnes pieredzi skaņu valodā.

  Mesu Sol mažorā Pulenks veltījis sava tēva piemiņai. Tas ir viens no komponista pirmajiem apjomīgajiem sakrālajiem opusiem, ar ko sākās Pulenka ceļš atpakaļ pie katoļticības.

  Olivjē Mesiāns bija reliģiozs mistiķis un viens no ievērojamākajiem 20. gadsimta komponistiem. Viņš bija mūzikas filozofs, savā daiļradē apcerot mūžīgos pretpolus – Zemes dzīvi un mūžību, debesu un zemes vēlmes, nāvi un piedzimšanu. Mesiāna radošais kredo bija mākslas un ticības vienotība, savu mūziku raksturojot kā teoloģiju skaņās: “Es jau piedzimu ticībā un ticot...Liels vairums manu darbu aicināti izstarot katoļticības teoloģisko nostādņu gaismu. Tas ir pats svarīgākais manas mūzikas aspekts, iespējams – vienīgais, par kuru man nebūs jākaunas nāves stundā.’’

  Jēzus mūžības slavinājums ir austriešu komponista Klitus Gotvalda veidots pārlikums jauktajam korim no Mesiāna instrumentālā kvarteta Laika galam. Šī daļa oriģināli rakstīta čellam un klavierēm. Gotvalds izmantojis paša Mesiāna dzeju, kuras pamatā ir kvēla ilgošanās pēc Jēzus, gremdējoties garīgas mīlestības varavīksnē un klusuma valstībā.

  Cikls Tā Kunga piedzimšana sastāv no deviņām meditācijām ērģelēm par Kristus dzimšanu. Opusu Mesiāns sakomponēja 27 gadu vecumā – līdzās kristietībai skaņdarba tapšanā viņu iedvesmoja arī kalni un viduslaiku katedrāļu freskas.

  O sacrum convivium ir Mesiāna vienīgā motete ar liturģisku tekstu – tajā spilgti atklājas komponista vienreizējā harmoniju dziļumu darināšanas meistarība.

  Franču komponistu Sezāru Franku audzēkņi dēvēja par Eņģeļtēvu. Viņš bija izcils pedagogs un ērģelnieks, kurš lielā mērā noteica toni gandrīz visai 19. gadsimta franču mūzikas kultūrai. Komponista mūzikai piemīt vācu mākslas nopietnība, reliģiozitāte un franču melodiju vieglums.

  Ofertorijs Dextera Domini ir cēlsvinīgs komponista sakrālās kormūzikas paraugs.

  Šarls Turnemīrs bija franču skaņradis un viens no sava laika ievērojamākajiem ērģelniekiem, kura daiļradi iedvesmojusi gregorisko dziedājumu tradīcija, Sezāra Franka mūzika un impresionisma harmoniskā valoda. Ērģeļu skaņdarba Ave maris stella pamatā ir katoļu lūgšana Esi sveicināta, jūras zvaigzne, Dieva māte.

 • Koncertu producēs Hermaņa Brauna Fonds, programmas tekstu autore Lauma Malnace

 •  
Festivāla WINERFEST ietvaros Latvijas Radio koris uzstāsies ar programmu ''Nakts lūgšana''