13.02.2018

Latvijas Radio koris un valsts kamerorķestris Sinfonietta Rīga diriģenta Sigvarda Kļavas vadībā ceturtdien, 1. martā pl. 19.00 Rīgas Sv. Jāņa baznīcā atskaņos armēņu komponista Tigrana Mansurjana Rekviēmu.

Divkārtējais Grammy balvas nominants un Starptautiskās klasiskās mūzikas balvas (ICMA) 2018. gada laureāts savu monumentālo darbu veltījis armēņu genocīda upuru piemiņai. Rekviēma atskaņojumu Rīgā ar savu klātbūtni pagodināts arī pats komponists Tigrans Mansurjans. Programmā iekļauti arī Mansurjana iedvesmotāja – armēņu priestera, mūsdienu armēņu klasiskās mūzikas aizsācēja un komponista Komitasa skaņdarbi.

Mūslaiku pazīstamākais armēņu komponists Tigrans Mansurjans (1939) uzsver, ka garīgā tradīcija ir dzīvotspējīga un pārlaicīgie mierinājuma vārdi atmodināmi jaunā vēstījumā. To apliecina arī 2011. gadā radītā sēru mesa, kurā dramatiskās dimensijas sakausētas ar dzidru klusumu un savdabīgi sintezēti armēņu un Rietumeiropas kultūras slāņi.
Rekviēms veltīts armēņu genocīda (1915-1917) upuru piemiņai un tā rašanās impulsi meklējami Tigrana Mansurjana dziļi personiskās atmiņu dzīlēs. Zaudējot tuviniekus 20. gadsimta armēņu genocīda laikā, skaudrajās armēņu tautas vēstures lappusēs ierakstīta arī komponista dzimtas vēsture.
Klasiskā latīņu liturģiskā teksta iedzīvināšana laikmetīgā skanējumā Mansurjanam prasījusi milzīgus radošos resursus. Desmit gadu laikā komponists Rekviēmu uzsācis vairākkārt, tomēr ikreiz to nolicis atkal malā. Vien līdz ar Berlīnes kamerkora (RIAS Kammerchoir) un Minhenes kamerorķestra pasūtījumu Mansurjana rokās nonāca Rekviēma īstenā muzikālās partitūras atslēga, kas meklējama kora un orķestra arhitektoniskās uzbūves harmonijā. Pasaules pirmatskaņojumu Mansurjana Rekviēms piedzīvoja 2011. gadā  Berlīnes filharmonijā diriģenta Aleksandra Lībreiha (Alexander Liebreich) vadībā.
Armēņu kultūras tradīcijas ir gadsimtiem senas, taču šis ir vienīgais armēņu Rekviēms, kas ir savdabīgs tradicionālā latīņu teksta un armēņu mūzikas tradīcijas sakausējums.
2017. gada rudenī Rekviēms tika nominēts prestižajai Grammy balvai kategorijās Labākā laikmetīgās mūzikas kompozīcija un Labākais kora sniegums. 2018. gadā Rekviēms saņēma ICMA (International Classical Music Awards) balvu Modernās mūzikas kategorijā.

Tigrana Mansurjana Rekviēma atskaņojumu atbalsta Armēnijas vēstniecība Latvijā.

Kultūras Diena | Intervija ar armēņu komponistu Tigranu Mansrurjanu | 01.03.2018. 

"Pa ceļam ar Klasiku" viesis armēņu komponists Tigrans Mansurjans | 28.02.2018.

Komponists Tigrans Mansurjans | Photo © Eduard Tadevosyan
Komponists Tigrans Mansurjans | Photo © Eduard Tadevosyan
Tigrans Mansrujans. Rekviēms
Tigrans Mansrujans. Rekviēms