04.11.2018

No  11. novembra līdz 20. novembrim  Latvijas Radio koris kopā ar savu galveno diriģentu un māksliniecisko vadītāju Sigvardu Kļavu dosies koncertturnejā uz Amerikas Savienotajām Valstīm un Kanādu, lai vairākās koncertprogrammās prezentētu izcilus Eiropas kormūzikas piemērus, tostarp būtisku akcentu liekot uz mūsdienu latviešu komponistu īpaši rakstītiem meistardarbiem. Kopumā turnejas ietvaros peredzēti četri koncerti. Linkolna centra rīkotajā koncertā Ņujorkā notiks Jura Karlsona Latvijas radio korim veltītā opusa OREMUS pasaules pirmatskaņojums.

Koncerturneja ir Latvijas valsts simtgades starptautiskās programmas notikums.

LRK koncertprogrammas vienmēr ir dziļi pārdomāti un īpaši izauklēti muzikāli vēstījumi, un tāda ir arī turnejai sagatavotā programma, kurā senais saplūst ar laikmetīgo un latviskais – ar pasaulīgo.

Līdz ar itāļu renesanses meistaru Džovanni Gabrieli un Karlo Džezualdi vokālās polifonijas šedevriem skan angļu mūzikas celmlauža Henrija Pērsela kormūzikas pērles un vēlīnā romantisma pārstāvja Gustava Mālera dziļi aizkustinošās dziesmas ar vācu dzejnieka Frīdriha Rikerta vārsmām... 20. gadsimta mūziku pārstāv franču mistiķa un putnu dziesmu profesionāla pazinēja Olivjē Mesiāna pārlaicīgā skaņu māksla un revolucionārā krievu komponista Igora Stravinska reliģiskie opusi...

Vēl viens akcents saistāms ar mūziku, kas spēj apstādināt laika ritumu un radīt klusinātu ilgu sajūtu, un šajā ziņā īsteni meistari ir pasaulslavenais igauņu komponists Arvo Perts un ukraiņu skaņdaris Valentīns Silvestrovs, ar kuriem LRK saista gadu desmitiem ilga radoši auglīga sadarbība...

Īpašas un ciešas saites kori saista arī ar Latvijas komponistiem, ko apliecina arīdzan kora regulāri pasūtināti jaundarbi... Viens no tiem – Jura Karlsona “OREMUS” – pirmatskaņojumu piedzīvos  konertturnejas atklāšanas koncertā Ņujorkā! Kompozīcija tapusi, Karlsonam studējot Svētos rakstus un atsaucoties uz
Vatikāna otrā koncila dogmātisko konstitūciju “Dei Verbum”. “
Man ir sajūta, ka autors patreiz piedzīvo kādu radošās dzīves būtisku posmu. Varu sajust, ka autors komponējot ir domājis par Latvijas Radio kori kā par savu radošo draugu, kur iedomātas speciāli šim korim raksturīgākās krāsas un iespējas,” atklāj diriģents Sigvards Kļava.

Pēc Sigvarda Kļavas ierosinājuma pirms desmit gadiem tapusi arī kompozīcija “Chu Dal” – Santas Ratnieces maģiskais klusa ūdens gleznojums skaņās, kas no jauna apliecināja, ka šīs komponistes tembrāli krāšņā, novatoriskā un spēcīgi uzrunājošā skaņu valoda veido veselu laikmetu un stila zīmi latviešu kormūzikā. Arī viņas vienaudža Ērika Ešenvalda daiļradē lielu lomu ieņem tieši kormūzika, un viņa izjusti emocionālajā opusā “Piliens okeānā” apvienotas Mātes Terēzes un Sv. Asīzes Franciska lūgsnas. Savukārt, pasaulē pazīstmākais latviešu komponists Pēteris Vasks par kompozīciju

“Mūsu māšu vārdi” stāsta: “Šis opuss vēsta par mūsu tautu un tās likteņiem. Par tautas stiprāko un labāko daļu – mūsu mātēm.”

2018. gadā Latvijas valsts svin simtgadi un ar notikumiem pašu mājās un citur pasaulē prezentē tās kultūru, dzīvesstilu un inovācijas. Latvijas radio kora Koncertturneja norit ar Latvijas Republikas Kultūras ministrijas atbalstu.

Latvijas  vēstniecība ASV 16. novembrī ASV Kongresa bibliotēkā Vašingtonā rīko pieņemšanu par godu Valsts simtgades svinībām, uz kuru lūgusi ASV amatpersonas, sadarbības partnerus un citus Latvijas draugus. Viesi aicināti arī uz Latvijas Radio kora koncertu, kas notiks tūlīt pēc pieņemšanas. Pieņemšanas sākumā Latvijas Radio koris dziedās Latvijas un ASV himnas. Pieņemšana ir viena no Latvijas valsts simtgades  Ārlietu ministrijas Publiskās diplomātijas programmas norisēm ASV.

Savukārt pēc Latvijas vēstnieka Kanādā Kārļa Eihenbauma rosinājuma un sadarbībā ar Latviešu Nacionālo apvienību Kanādā, LRK 18. novembrī būs Latvijas valstiskuma simtgades svinību īpašie viesi, kas ar kora sveicienu iepriecinās svinīgā simtgades akta viesus Kanādas Latviešu centrā Toronto (4 Credit Union Drive). LRK piedalīsies arī Latvijas vēstniecības rosinātajā un LNAK organizētajā unikālajā notikumā – Latvijas karoga pacelšanā un tautas sanākšanā pie Toronto pilsētas rātsnama Nātana Filipsa laukumā (Nathan Phillips Square) pulksten 9.30, kur tiks skandētas Latvijas un Kanādas himnas, ka arī īpašajā dievkalpojumā Sv.Jāņa baznīcā (200 Balmoral Avenue).

LRK koncerti:

13. novembris | White Light Festival, Ņujorka | Sv. Jaunavas Marijas baznīca

15. novembris | Darhema | Djūka universitātes kapella

16. novembris | Vašingtona | Kongresa bibliotēka

17. novembris | Festivāls Sound Streams, Toronto | Kanāda | Kanādas apvienotā baznīca

Latvijas Radio koris dosies Latvijas valsts simtgades koncertturnejā uz ASV un Kanādu
Latvijas Radio koris dosies Latvijas valsts simtgades koncertturnejā uz ASV un Kanādu