15.11.2017

16. novembrī Liepājas koncertzālē „Lielais dzintars” notiks pirmizrāde Latvijas valsts simtgades vērienīgākā mūzikas projekta „Latvijas gredzens” otram posmam KURZEMES GREDZENAM, kura mākslinieciskā koncepcija īstenosies lielkoncertā „Pūt, vējiņi”.

Koncertcikls „Latvijas gredzens”, kā viens no vērienīgākajiem Latvijas valsts simtgades projektiem, tapis ar Borisa un Ināras Teterevu fonda līdzfinasējumu.

Lielkoncertā “Pūt vējiņi” piedalās Latvijas Radio koris, Valsts Akadēmiskais koris “Latvija”, Liepājas Simfoniskais orķestris, pianists Vestards Šimkus, koklētāja Laima Jansone, operdziedātājs Rihards Mačanovskis, etnomuzikologs Oskars Patjanko, etnogrāfiskie ansambļi “Saucējas” un “Suitu sievas”, aktieris Kaspars Znotiņš, kā arī Dūdinieki – Māris Jēkabsons, Ieva Nīmane, Eduards Klints, Kārlis Alberts Klints.

““Pūt vējiņi” tā ir tautas sirdsapziņa, tas ir fenomens, kas caur lībisko ietiecies kurzemnieciskajā, ‘iepūšot’ latviskuma būtību Latvijā un caur to visā pasaulē. Tas ir fenomens, kas nekad nav varēts izskaidrot, bet Latviju un latviešus saliedējis cauri gadu simtiem, vēstures lokiem un likteņa pārbaudījumiem,” akcentē lielkoncerta māksliniecieskais vadītājs un diriģents Māris Sirmais.

Lielkoncerta “Pūt, vējiņi” saturs veidojas ap tautas dziesmas "Pūt, vējiņi" garīgo un melodisko telpu, programmā paredzot vietu gan tradicionālajai mūzikai ar tās arhetipisko emociju, gan oriģinālmūzikai, kura uztur, attīsta un nes tālāk tās zīmes un kodus, kas ietverti mūsu tautas mūzikas dziļākajos slāņos. Skatuvisko stāstu caurstrāvo ideja par mūziku kā vienu no spēcīgākajiem identitātes medijiem.

KURZEMES GREDZENA lielkoncerts „Pūt, vējiņi” turpmākās izrādes piedzīvos 22. novembrī Jelgavas kultūras namā, 24. novembrī Latgales vēstniecībā „Gors”, bet 25. novembrī koncertzālē „Cēsis” noslēgsies „Latvijas gredzena” otrais posms KURZEMES GREDZENS, lai 2018. gada pavasarī piedzīvotu trešo „Latvijas gredzena” posmu – VIDZEMES GREDZENU muzikālas izstādes „Kalns uz augšu ies” veidolā.

Latvijas Radio kora mākslinieciskā vadītāja, diriģenta Sigvarda Kļavas lolotā ideja – četros konceptuāli atšķirīgos gredzenos, muzikālos kopumos izcelt un parādīt katra Latvijas novada īpatnības, bagātības un enerģiju caur nācijai dārgāko – vietējo cilvēku skatupunktu.

Borisa un Ināras Teterevu fonda pārstāve Helēna Demakova akcentē, ka “līdzās topošā Laikmetīgās mākslas muzeja būvniecībai, Borisa un Ināras Teterevu fonds būtiski atbalsta visus četrus “Latvijas gredzens” koncertcikla gredzenus Latvijas simtgades ietvaros. Noteicošais sadarbībai ir izcilās mūziķu personības. Tāpat mecenāti Boriss un Ināra Teterevi allaž uzsvēruši nepieciešamību pēc augstvērtīgas kultūras pasākumu pieejamības tieši Latvijas cilvēkiem reģionos.”

„Latvijas gredzena” projekts divu gadu laikā realizēsies 16 koncertuzvedumos, kas cikliski tiks izrādīti četrās Latvijas koncertzālēs – Latgales vēstniecībā „Gors”, koncertzālē „Cēsis”, Jelgavas kultūras namā un Liepājas koncertzālē „Lielais dzintars”. Piedaloties Latvijas Radio korim, katra novada gredzenu veido cita mākslinieciskā un radošā komanda: Inese Mičule, Reinis Suhanovs, Roberts Rubīns, Māris Sirmais, Inese Zandere, Katrīna Neiburga, Guna Kalnača, Jānis Mitrēvics, Valsts akadēmiskais koris „Latvija”, Latvijas Radio bigbends, Liepājas Simfoniskais orķestris un citi.

Projekts „Latvijas gredzens” norisinās Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros. To īsteno VSIA „Latvijas Koncerti” sadarbībā ar Kultūras ministriju un Borisa un Ināras Teterevu fondu, Valsts kultūrkapitāla fondu, Latgales vēstniecību „Gors”, Rēzeknes pilsētu, koncertzāli „Cēsis”, Jelgavas kultūras namu, Jelgavas pilsētas pašvaldību, Liepājas koncertzāli „Lielais dzintars”.

Novembrī izskanēs Kurzemei veltītais valsts simtgades lielkoncerts „Pūt, vējiņi”