15.03.2021

Nacionālā ierakstu kompānija "SKANi" izdevusi komponistes Santas Ratnieces autoralbumu "Vigilia del Mattino" ar vairākiem pasaules pirmatskaņojumu ierakstiem Latvijas Radio kora izpildījumā.
Albums jau pirms izdošanas ticis iekļauts mūzikas staumēšanas vietnes "Spotify" klasiskās mūzikas jaunumu sadaļā "Classical New Releases", kur tiek rekomendēti nedēļas ievērojamākie jaunumi.
Santas Ratnieces un Latvijas Radio kora radošā sadarbība aizsākās 2006. gadā ar skaņdarbu "Saline" ("Sālsezers") un vainagojās autoralbumā ar tādu pašu nosaukumu. Arī šajā albumā ir Latvijas Radio kora pasūtināti un pirmatskaņoti Santas Ratnieces kora opusi, kurus vieno nozīmīgu vēsturisko tekstu izmantojums.
"Santas Ratnieces savdabīgais, netveramais mūzikas rokraksts ir tiešām kas neparasts laikmetīgās mūzikas žanrā. Turklāt reti kurš komponists tik intīmi izjūt unikālo Latvijas Radio kora krāsu kā viņa. Esmu drošs, ka šo albumu novērtēs ne tikai Latvijas klausītāji, bet tas priecēs arī daudzu pasaules valstu klausītāju ausis un sirdis," stāsta Egīls Šēfers, "SKANi" vadītājs.
Albumā apkopoti četri skaņdarbi, no kuriem trīs – "Vigilia del Mattino", "War Sum Up: Music. Manga. Machines" un "nada el layli" – ieskaņoti pirmreiz.

 

Santa Ratniece: Vigilia del Mattino

Izpildītāji

Latvijas Radio koris
Sigvards Kļava - diriģents
Kaspars Putniņš - diriģents
Jekaterina Suvorova - arfa
Dārta Paldiņa - soprāns
Laura Štoma - soprāns
Gilbert Nouno - elektronika
Ieva Ezeriete - soprāns
Ēriks Kiršfelds - čells
Ilze Konovalova - alts
Guna Šnē - čells
Ensemble Sarband

Ieraksts

2020

Izdošanas datums

12.03.2021

Skaņdarbi

Santa Ratniece

"Vigilia del Mattino" ("Rīta vigīlija")

Santa Ratniece

"War Sum Up: Music. Manga. Machines" ("Kara daba")

Santa Ratniece

"fuoco celeste" ("Debesu uguns")

Santa Ratniece

"nada el layli" ("Nakts rasas lāses")

Apraksts

LMIC 086

Santa Ratniece (1977) ir neparasta personība latviešu komponistu vidū, ceļotāja un pētniece, kuras mūziku nevar sajaukt ar kāda cita skaņraža partitūru. Santas mūzika ir procesuāla — laiktelpa viņas darbos izplešas kā izgaismots horizonts, kurā atklājas bezgalība. Komponistes skaņu pasaulē vienlaicīgi pastāv dažāda dziļuma slāņi un stratosfēras, bet reizē arī mikrovibrācijas un jūtīgums.
Diriģents Sigvards Kļava par Santas mūziku savulaik ir teicis, ka “nošu līnijās šeit bieži vien fiksētas nevis notis, bet gan skaņas, kuras reizēm neiespējami ietilpināt tradicionālajā temperācijas sistēmā. Neskatoties uz to, ka pieraksts ir ļoti sarežģīts, nereti pat grūti nolasāms, viņa neraksta jelkādu tehnisku triku vārdā, necenšas skaņdarbu izfantazēt vai uzkonstruēt. Viņa komponē Pasaules skaņu. Šī mūzika ir tik ēteriska, tik noslēpumaina — kaut kur pusceļā starp dziedātāja ķermeni un viņa garu.’

SKANI izdod komponistes Santas Ratnieces autoralbumu ar pasaules pirmatskaņojumiem