28.10.2018

Pirmdiena, 5. novembris, iezīmēs Austrālijas pirmizrādi unikālam projektam, kurā satiekas vēsture un mūdienas, Austrumu un Rietumu kultūras – multimediālai izrādei „Kara daba”, ko iestudējusi  režisore Kristena Dēlholma (Kirsten Dehlholm, Dānija).

Iestudejumu realizē kompānija Hotel Pro Forma, sadarbībā ar Lielbritānijas artpopa apvienību The Irrepressibles, Santu Ratnieci un Francijas elektroniskās mūzikas mākslinieku Žilbēru Nuno(Gilbert Nouno), kora operu izpilda „Grammy” balvas laureāts -  Latvijas Radio koris.

Multimediālās izrādes “Kara daba” Austrālijas pirmizrāde notiks OzAsia festivālā, Austrālijas lielākajā mākslas festivālā, kas ilgst vairāk kā 18 dienas un apvieno labāko no laikmetīgās dejas, terātra, mūzikas, vizuālās mākslas, kino, literatūras, ēdieniem, ģimenes pasākumiem, darbnīcām, sarunām u.c., kas sastopams mūsdienu Āzijā.

"Ar līdz šim visplašāko un daudzveidīgāko programmu, OzAsia festivāls turpina ieņemt vadošo lomu kā Austrālijas lielākais mākslas festivāls, kas sadarbojas ar Āziju. Šī gada programma demonstrēs Āzijas laikmetīgās mākslas aizvien plašākās robežas, kā arī pievērsīsies Austrālijas un Āzijas sadarbības iespējām’’-  stāsta Džozefs Mičels, OzAsia festivāla mākslinieciskais vadītājs.

Festivāla plašā un inovatīvā programma ik gadu izpelnās kritiķu uzslavas un atzinību.  
Šogad tas būs 251 iestudējums un 817 mākslinieki no 19 pasaules valstīm. Visā festivāla norises laikā plānots piesaistīt kopumā 190’000 apmeklētāju.

„Kara dabu” var raksturot trīs vārdos: mūzika, manga un mašīnas. Tā stāsta par karu, izmantojot trīs arhetipiskus tēlus no Japānas klasiskā  Noh teātra tekstiem: kareivi, karotāju un spiegu.

Kareivis cieš no PTSS (posttraumatiskā stresa sindroma) un tiek no karalauka nosūtīts mājās. Karotāju nogalina kaujā, kas liedz viņam dabiski pāriet citā pasaulē. Spiedze nonāk gūstā un ir spiesta no jauna apgūt cīņas mākslu, lai atgūtu brīvību. Katru no šiem tēliem veido sieviete dzeltenā – stāstniece, kas ir aizsākusi karu.

Šis vizuāli iespaidīgais iestudējums apvieno dažādas muzikālās izteiksmes formas un stilus. Svaigi komponētā klasiskā mūzika saplūst ar kamerpopu un elektronisko mūziku, kas viss kopā ieaicina skatītājus spēcīgā un neparastā muzikālā ainavā – audiovizuālā rekviēmā par iznīcību un zaudējumu.

Kora operu „Kara daba” iedvesmojusi Japānas kultūra un tās spēcīgās dzejas, popa, precizitātes un brutalitātes izpausmes. Tas atspoguļojas mūzikā, libretā, tērpos un vizuālajos risinājumos. Kostīmi atspoguļo mūsdienu modi, tie ir veidoti kā plakanas ķermeņa daļas. Libreta pamatā ir klasiskā Noh teātra tradīcijās ieturēti teksti, kuru autori ir japāņu meistari. „Kara daba” sakausē atšķirīgas muzikālās izteiksmes un stilus. Melni un balti mangas zīmējumi ir performances XL izmēra stāstnieki. Skaidras līnijas, izteiksmīgas figūras un vienkāršota izteiksme. Zīmējumi un žilbinoša gaisma,” par iestudējumu stāsta tā režisore Kirstena Dēlholma.

 

Austrālijas pirmizrāde  -  ekskluzīvi OzAsia festivālā Adelaidē,

Izpildījums japāņu valodā ar subtitriem angļu valodā. 2018. gada 5. un 6. novembrī

 

Mākslinieki:

Latvijas Radio koris

Diriģents | Sigvards Kļava

Stāstniece | Ieva Ezeriete

Kareivis | Aigars Reinis

Karotājs | Gundars Dziļums

Spiedze | Ilze Bērziņa

Režisors | Kristena Dēlholma

Dramaturgs | Villijs Flints

Mūzika | The Irrepressibles, Santa Ratniece un Žilbērs Nuno

Muzikālais vadītājs | Kaspars Putniņš

Kostīmu mākslinieks | Henriks Vibskovs

Gaismu mākslinieks | Jespers Konshaugs

Mangas zīmējumu mākslinieks | Hikaru Haijaši

Unikāla Austrālijas pirmizrāde OzAsia festivālā Adelaidē.
Unikāla Austrālijas pirmizrāde OzAsia festivālā Adelaidē.
Unikāla Austrālijas pirmizrāde OzAsia festivālā Adelaidē.
Unikāla Austrālijas pirmizrāde OzAsia festivālā Adelaidē.