VĀCIETIS. KLAVIERKONCERTS / 2003 un 2013

Muzikālo izrādi, kas veltīta tautas iemīļotajam latviešu dzejniekam Ojāram Vācietimveidoja komponists Arturs Maskats, diriģents Sigvards Kļava, režisors Mihails Gruzdovs, scenogrāfs Andris Freibergs, Latvijas Radio koris, solisti, septiņi pianisti un akordeonists.

Izrāde “Vācietis. Novembris. Klavierkoncerts” pirmizrādi piedzīvoja 2003. gada novembrī Latvijas Dailes teātrī. Tas bija veltījums Ojāra Vācieša 70. jubilejai. Izrāde tika atzīta par vienu no visspilgtākajiem tā gada notikumiem ne vien teātra, bet visā Latvijas kultūras dzīvē.

2013. gada 25. novembrī skanēja gan2003. gadā dzirdēti skaņdarbi, gan vairāki Artura Maskata pirmatskaņojumi. Latvijas Radio kora atjaunotajā uzvedumā tiks saglabāts izrādes sākotnējais muzikālais materiāls – emocionāls, muzikāli dramaturģisks vēstījums, kas liek ielūkoties skaņu pasaulē ar dzejnieka acīm no pirmo jūtu smeldzīgā viegluma līdz ironiskai groteskai.

Komponists Arturs Maskats: “Ojārs Vācietis ir vienīgais dzejnieks, kas iet caur visu manu dzīvi. Ne tikai laiks un citi cilvēki, arī es pats esmu mainījies, bet Vācietis ir palicis nemainīgs lielums. Komponējot jaunos skaņdarbus šim vakaram, es pēkšņi dažus dzejoļus ieraugu no jauna un tas manī izsauc pavisam citu reakciju, nekā iepriekš.”

Latvijas Radio kora mākslinieciskais vadītājs Sigvards Kļava: “Skaistākā un grūtākā lieta ir nemēģināt neko izdomāt, vai tas ir jauniestudējums vai iestudējuma atkārtojums, bet veidot to uzvedumu, kāds mums pašlaik liekas vistuvākais. Iespējams, atkal pēc desmit gadiem mēs liksim akcentus uz citiem dzejoļiem.”