07.10.2019

Apbalvots Igaunijā, Kaspars Putniņš Rīgā diriģēs jaunu programmu

Diriģenta Kaspara Putniņa izcilais radošais ieguldījums, strādājot ar Igaunijas Filharmonijas kamerkori, novērtēts ar Igaunijas Kultūrkapitāla gada prēmiju mūzikā.

Tā viņam tika pasniegta par atdevīgu darbu Igaunijas mūzikas kultūrā. Svinīgā apbalvošanas ceremonija notika tieši Starptautiskajā mūzikas dienā, 1. oktobrī, Igaunijas Mūzikas un teātra akadēmijas jaunajā koncertzālē.

Igaunijas Kultūrkapitāla mūzikas nozares gada prēmija par izcilu sniegumu iedibināta 2002. gadā un kopš tā laika ir ikgadēja. Šogad tika piešķirtas 10 prēmijas (katra – 5000 eiro) un speciāli veidots mākslas darbs – zeltaini zilgani mirdzoša bumba, kas laureātu rokās atmirdzēja kā miniatūra zemeslode.

Igaunijā jau sesto gadu

Kaspars Putniņš jau sešus gadus (kopš 2014./2015. gada koncertsezonas) ir Igaunijas Filharmonijas kamerkora – divu Grammy balvu, Gramophone Award un citu prestižu pasaules balvu laureāta – mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents un joprojām sadarbojas arī ar mūsu Latvijas Radio kori. Šajā laikā latviešu diriģents ar Igaunijas Filharmonijas kamerkori ir sagatavojis un atskaņojis daudzas dažādas koncertprogrammas, galvenokārt fokusējoties uz Igaunijas komponistu laikmetīgo mūziku. Kopā veidoti arī mūzikas ieraksti. To vidū ir arī Zviedrijas kompānijā BIS izdotais albums Schnittke – Psalms of Repentance*, Pärt – Magnificat & Nunc dimittis, kas pērn ieguva britu starptautiskā mūzikas žurnāla Gramophone balvu (Gramophone Award 2018). Šā gada aprīlī Igaunijas prezidente pasniedza Kasparam Putniņam 4. šķiras Māras Zemes Krusta ordeni (Order of the Cross of Terra Mariana).

«Pirmkārt un galvenokārt tas varētu būt saistīts ar igauņu jaunās mūzikas veicināšanu, tā bija mana stratēģija, kad sāku darbu ar Igaunijas Filharmonijas kamerkori,» Kaspars Putniņš komentē savu radošo darbu Igaunijā.

«Mēs mēģinām sadarbību ar mūsdienu komponistiem veidot pēc Latvijas Radio kora iedibinātā principa. Jaundarba pasūtīšana nav atsevišķs notikums, bet process – mēs sadarbojamies ilgtermiņā, un komponistiem ir iespēja attīstīt savu priekšstatu par kora iespējām. Savukārt mēs iemācāmies labāk uztvert, izprast katra komponista muzikālo valodu, izteiksmes līdzekļus, esam komunikācijā ilgtermiņā, tātad kopā augam, » Kaspars Putniņš atklāj sava darba metodi.

«Otrs ir ģenerālā lieta, ka mēs ar kori esam iemācījušies viens otru sajust. Tās ir grupas un diriģenta attiecības, kuras veidojot ir būtiski iemācīties izjust partnera fiziku, enerģētiku, emocionālo spektru,» diriģents paskaidro.

«Esmu mērķtiecīgi centies paplašināt repertuāru, mēģinājis kori virzīt jaunās mūzikas teritorijās, eksperimentos, sadarbojos ar džeza mūziķiem un tautas mūzikas pārstāvjiem, teātra mākslas ļaudīm, mēģinot kopā noformulēt, kas ir koris mūsdienās, kādas ir kora iespējas.»

Tuvojas klātesošā

Tuvākais koncerts dzimtenē ar Latvijas Radio kori Kasparam Putniņam ir viņa izlolotā cikla Sakrālie dziedājumi jaunā koncertprogramma Klātesošā, kas skanēs Rīgas Sv. Jāņa baznīcā 11. oktobrī plkst. 19. Ideju diriģents raksturo šādi: «Arī šoreiz Sakrālo dziedājumu ciklā Latvijas Radio koris atskaņos būtiski svarīgus sakrālās kora mūzikas sacerējumus. Koncerta galvenā saturiskā ass būs klasiskais lūgšanas Ave Maria teksts. Šoreiz tas skanēs četras reizes visu četru autoru ļoti atšķirīgajās versijās.» Koncertā piedalīsies arī kora domubiedre ērģelniece Ilze Reine, kura atskaņos Riharda Dubras ērģeļmeditāciju Dievmātes skatiena pieskāriens.

Programmas centrā būs Johannesa Brāmsa un Fēliksa Mendelszona-Bartoldi kormūzika – neatņemama žanra kanona sastāvdaļa. Diriģents uzsver: «Abi meistari ir bijuši izcili kora tradīciju pārzinātāji, Baha un citu lielo autoru darbu eksperti, kas ar savu izpratni par skaņu, ar savu unikālo mūzikas valodu, ar dzīvu, atklāti emocionālu attieksmi pret tekstu ir atklājuši jaunus apvāršņus kora kā instrumenta iespējām.» Programmas galvenie viesi, Brāmsa un Mendelszona «sarunu biedri», būs Latvijas Radio kora draugi un partneri komponisti Maija Einfelde un Andris Dzenītis. «Maijai Einfeldei, sadarbojoties ar Radio kori, tapuši daudzi būtiski sacerējumi, tomēr jāpiekrīt kādam kritiķim, kurš reiz savā apcerējumā par Maiju Einfeldi minējis, ka savas personības lieluma un dvēseliskā smalkuma dēļ Maija Einfelde drīzāk ir XIX gadsimta cilvēks.

Man vienmēr ir šķitis, ka komponistes mūzika patiešām ļoti labi saskan ar lielo XIX gadsimta meistaru darbiem, » šādi Kaspars Putniņš pamato savu pārliecību. Andra Dzenīša mūzikai šoreiz uzticēta kontrapunkta, kontrasta loma – mūsdienu cilvēka saskaldītā pasaules uztvere, skarbi, neatbildēti jautājumi.

*Psalms of Repentance – Grēksūdzes psalmi.

Kaspars Putniņš jau sešus gadus ir Igaunijas Filharmonijas kamerkora – divu Grammy balvu, Gramophone Award un citu prestižu pasaules balvu laureāta – mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents un joprojām sadarbojas arī ar mūsu Latvijas Radio kori.

Inese Lūsiņa

Foto:Sven Tupits