26.03.2019

Kaspars Putniņš jau piekto sezonu vada mūsu kaimiņvalsts Igaunijas filharmonijas slaveno kameŗkori “Eesti Filharmonia Kammerkoor” – divu “Grammy” balvu, “Gramaphone Award” u. c. prestižu pasaules balvu laureātu un joprojām strādā arī ar mūsu „zvaigžņu kori” – Latvijas Radio kori, savulaik strādājis arī ar kori “Balsis”, bijis klāt pie tā dibināšanas. Viņa radītais cikls “Sakrālie dziedājumi” ir viena no Radio koŗa vizītkartēm. Kaspars ir pieprasīts viesdiriģents, regulāri sadarbojas ar “BBC Singers”, Berlīnes Radio kori, Nīderlandes kameŗkori, Flāmu Radio kori u. c. Februārī Rīgā, Sv. Jāņa baznīcā viņa vadībā skanēja  Avilas Terēzes lūgšana un jaundarbu koncerts festivāla “Saxsophonia” ietvaros. Neilgi pirms tam K. Putniņš ar Latvijas Radio koŗa grupu atgriezās no viesizrādēm Amerikā, kur Vašingtonā, Kenedija centrā pārpildītā zālē notika koŗa operas “NeoArctic” izrādes -  dāņu režisores Kirsten Dehlholm  Latvijas Radio koŗa kopdarbs.

Kā šo savdabīgo, neierasto izrādi – koŗa operu uzņēma Amerikas klausītāji?

Šis žanrs patiešām ir jauns, neparasts, līdz ar ko netiek uztverts tikai pozitīvi – gan satura, gan estētikas dēļ. Neo Arctic cilvēkiem vai nu ļoti patīk, vai viņi vienkārši ir apmulsuši... Amerikas publika klausījās ļoti vērīgi un bija koncentrējušies – to „jutu ar muguru”. Tā bija sagatavojusies publika, daudz redzējusi un dzirdējusi. Īpaši iepriecināja lielā jaunieši interese, par ko pārliecinājāmies arī sarunās ar Džordžtaunas studentiem. Biju priecīgs klausītāju pulkā satikt savu studiju biedreni – mūziķi Ivetu Gravu…

Vizuāli darbs ir krāsains, dzīvs, arī mūzikāli, tas nav akadēmisks, klasisks koncerts. Mūziku rakstījuši divi komponisti – Mūzikas balvas laureāts Krists Auzāns, tagad Jeila universitātes doktorants, raksta darbus, piemēram, arī Atlantas simfoniskajam orķestrim. Otrs – britu komponists no Mančestras............. Stots, raksta t. s. techno mūziku jeb elektronisko mūziku, kuŗā, kā izrādās,  arī var būt daudz krāsu, dimensiju un līmeņu.

Kā satikās jūsu un Kirstenas radošie ceļi?

 Mūs pirms gadiem piecpadsmit iepazīstināja Andrejs Žagars, un mūsu kopdarbs ir ilgas un pamatīgas sadarbības rezultāts. Starp citu, 2020. gadā koncertizrādes vēlreiz atkārtosim, jo mūzikālās sabiedrības interese ir liela joprojām.

Programmas veido Kirstena, nav klasiskais teātris, kas mīt vienā ēkā un kuŗā spēlē aktieŗi, ‒ to īsteno producentu grupa. Turklāt Kirstena „jaunā teātŗa” pasaulē ir labi pazīstama, veidojusi izrādes, sadarbojoties ar lielajiem opernamiem, tie izrādīti simtiem reižu.

Kas jūs kā koŗdiriģentu piesaistīja visvairāk – mūzika? saturs? Vai varbūt iespēja Latvijas Radio koŗa vokālās un aktieŗmākslas prasmes parādīt visā krāšņumā?

Viss kopā! Mūsu koŗa vēsturē, jau sākot ar pag. gs. 90. gadiem, ir veidoti uzvedumi, kur žanri sastopas, kur koris nav tikai koncertvienība klasiskā izpratnē, bet kur tam ir arī citas funkcijas – vokālā, aktieŗmākslas, vizuālā. Un šādi tapuši ne vien „vietējas nozīmes” darbi, bet arī starptautiskas sadarbības projekti. Aizvadītajā – Latvijas Simtgades gadā vien bija pieci, sākot ar dažādi vērtēto Atklāšanas sarīkojumu „Gaismas raksti” mūsu Gaismas pilī, beidzot ar Sigvarda Kļavas veidoto Latvijas gredzenu četrās daļās, kur katram novadam veltīta sava daļa...

…kas, savukārt, ticis vienprātīgi augstu novērtēts. Zemgales gredzens nule saņēma Mūzikas balvu 2018 – katēgorijā “Gada uzvedums”.

Koŗa mūzika vispār ir žanrs, kur sastopas vismaz divas mūzas – mūzika un literātūra, jo teksts taču ir literātūra. Man šī tekstuālā baze šķiet ārkārtīgi svarīga un interesanta. Vokālajā mūzikā ir tendence galvenokārt koncentrēties uz mūziku, mazāk vērības veltot tekstam. Bet robeža, kur abas satiekas, man šķiet pati interesantākā, kas vien koŗmūzikā ir. Koŗa loma var būt ļoti dažāda, ne tikvien vokālā, – mēs iesaistām arī citu jomu māksliniekus, arī koristi aktīvi piedalās izrādē, izmantojot pat choreografijas elementus. Protams, negriežot piruetes, bet savu iespēju robežās.

Pēc manas pārliecības, pirmie iespaidi šai „robežu laušanā” jeb paplašināšanā nākuši no Imanta Kokara. Proti, mana mamma dziedāja korī Ave Sol jau kopš tā dibināšanas 1969. gadā. Un es, kā citkārt mākslinieku bērns, tiku ņemts līdzi uz mēģinājumiem. Kokara ieviestie teatrālie elementi man, bērna acīm skatīti un bērna ausīm klausīti, vienkārši likās pašsaprotami. Īstenībā koris taču nodarbojas ar teksta interpretāciju, pievienojot arī skatuves mākslu. Koncerts var būt lielisks skatuves darbs, kuŗā mākslinieki komunicē ar publiku! Un ja to apzinās, rodas interese arvien vairāk  procesus pētīt, ko savā mūziķa darbā vienmēr esmu centies darīt. Turklāt – eksperimentēt ne tikai ar skaņu, bet arī, izmantojot koŗa teatrālās iespējas. Mērķis ir mūzikālo iespaidu padziļināt.

Neo Artic izrādēs 12 koŗa mākslinieki izspēlē 12 performances. Vai skaitlim 12 te ir kāda īpaša nozīme?

 12 ir Radio koŗa grupa – Latvian Radio Choir Chamber group – solistu ansamblis. Ir atšķirība, vai uz skatuves ir, teiksim, 24 koristi ar diriģentu, vai

8 ‒ 12  solisti. Īstenībā Kirstenas darbs bija rakstīts tieši 12 cilvēkiem, tāds tas pie mums „nonāca”. Un tas izrādījās labs skaits, jo 12 ir grupa, kas uz skatuves var veidot kādu noteiktu ģeometriju, 12 ir arī maksimālais skaits, lai skatītājs varētu „nofiksēt” katru individuālo personību, „nolasīt” raksturus.

Vai Igaunija ir „draudzīgāka” māksliniekiem nekā Latvija?

Ir labas lietas kā Igaunijā, tā Latvijā, un abās ir arī savas problēmas. Māksliniekam pirmām kārtām ir svarīgi īstenot savu vīziju ar izcilu kori. Šādu iespēju nekad nevar atteikt. Tāda koŗa, kāds ir Latvijas Radio koris un kādu to izveidojis Sigvards Kļava, nav nekur citur pasaulē! Iespēju īstenot savas idejas tieši ar to ļoti augstu vērtēju. Diriģenta darbam jau raksturīgi tas, ka „skraidām pa pasauli”, un īpaši tas attiecas uz simfonisko orķestŗu diriģentiem. Piemēram, Andris Nelsons šobrīd parallēli strādā Berlīnes un Vīnes filharmonijā. Koŗa pasaule ir tomēr mazāka.

 Vai arī ar Igaunijas koŗi daudz būts pasaulē?

 Daudz. Pirms diviem gadiem bijām lielā Amerikas tūrē un gatavojamies nākamajai 2020. gadā. Repertuārā neiztrūkstošs akcents, protams, ir Arvo Pērts, šobrīd visvairāk atskaņotais igauņu komponists. Igaunijas filharmonijas kamerkoŗi īstenībā asociē ar Pērtu, un otrādi. Drīzumā Oslo atklāsim sakrālās mūzikas festivālu, kur dzirdēsim Pērta Te Deum, arī Hendeli. Daudz dziedam baroka, arī 19. gadsimta repertuāru, Rachmaņinovu, Mendelszonu. Gramaphone balvu ieguvām par Alfrēda Šnitkes ierakstu.

 Mums ir arī savs pasaulslavenais Pēteris Vasks!

 Viņu ļoti augstu vērtēju, un mazliet ir sirdsapziņas pārmetumi, ka savā „Igaunijas periodā” neesmu varējis parādīt Vasku tik, cik vēlētos. Īpaši tuvas man ir viņa Trīs poēmas ar Česlava Miloša tekstiem, ko esmu diriģējis ar vairākām pasaules grupām.

Vai savā daiļradē jūtaties komfortabli – pieņemts un saprasts?

Visur pasaulē jaunas un drosmīgas idejas netiek pieņemtas uzreiz. Ne velti lielie orķestri mēdz vienā koncertā atskaņot gan Māleru, gan kaut ko absolūti jaunu. Mūziku nevar reducēt uz publikas nepieciešamību pēc garīga spa, kas ieaijā, mierina. Vērtīgāks tomēr ir tas, kas liek iepazīt kaut ko jaunu pasaulē un arī pašā. Man tas ir dzinulis nodarboties ar mākslu.  

 

Foto Gints Ozoliņš