Grammy Awards ICMA Gramophone Awards Lielā Mūzikas Balva
Izvēlne Aizvērt

Jaunumi

Ar koncertprogrammu ‘’Miera žēlastība’’ augusta nogalē Latvijas Radio koris viesosies Francijā un Itālijā

Koncertprogrammā, kura izskanēs Vezlē Marijas Magdalenas bazilikā Francijā un Lana di Sotto draudzes baznīcā Itālijā skanēs Antona Bruknera kora motetes un Pētera Čaikovska ‘‘Svētā Jāņa Zeltamutes liturģija’’. Latvijas Radio koris Sigvarda Kļavas vadībā šos opusus ir ieskaņojis mūzikas namā ONDINE, un abi albumi izpelnījušies starptautisku atzinību no tādiem prestižiem izdevumiem kā ‘‘Gramophone’’, ‘‘BBC Music Magazine’’ un citiem. Unikālo ierakstu ar Bruknera motetēm par vienu no Gada top albumūmiem 2021 pasludināja Francijas ievērojamākais mūzikas izdevums ‘‘Classica’’.

Antons Brukners bija viens no 19. gadsimta dižākajiem simfoniķiem, liela vēriena domātājs un reliģiozs savpatis. Viņa daiļrades centrā ir simfoniskā mūzika, taču ne mazāk nozīmīga radošā mantojuma daļa ir kora darbi.  Savās sakrālajās kora motetēs Brukners atklāj katoļu baznīcas vērtības, sakrālā ceļa atziņas, attiecības starp dievišķo un cilvēcīgi patieso, ar nepārtrauktu virzību uz gaismu un apskaidrību.

Liturģiskajā mūzikā sakņotās iespaidīgās kompozīcijas “Jāņa Zeltamutes liturģija” ideja Pēterim Čaikovskim radusies apmeklējot dievkalpojumus un ļaujoties to īpašajai un neaprakstāmajai noskaņai.....Vēstulē Nadeždai fon Mekai (Nadezhda von Meck) komponists rakstījis: “Baznīcai piemīt tāda poētiskā burvība. Es bieži apmeklēju dievkalpojumus un uzskatu Jāņa Zeltamutes liturģiju par vienu no dižākajiem mākslas darbiem. Ja uzmanīgi sekojam mūsu pareizticīgās baznīcas dievkalpojumam, nav iespējams palikt neaizkustinātam. Tas nav nekāds pārsteigums, ka esmu nolēmis to komponēt!”  Čaikovskim pieder pirmais pilnīgi vienotais šīs liturģijas īstenojums mūzikā. Šodien grūti iedomāties, kā Čaikovska cēlais jūtu skaistums kora balsīs tā laika baznīcas klerikāļos izraisījis neapmierinātību, jo pēc viņu domām, komponists liturģiskajiem tekstiem, piegājis pārāk personīgi. Dziedājumu siltā un cildenā mūzikas valoda atklāj Pēteri Čaikovski kā komponistu, kurš pret savas baznīcas tradīciju izjuta patiesu mīlestību un pazemību. 

Izdevniecībā ONDINE Latvijas Radio kora un Sigvarda Kļavas izdotais Čaikovska sakrālās mūzikas albums, kurā ieskaņota arī “Svētā Jāņa Zeltamutes liturģija’’, ieguva Starptautisko Klasiskās mūzikas Balvu 2020 kā labākais kora mūzikas albums. Ieraksts izpelnījies slavinošas atsauksmes arī no tādiem prestižiem izdevumiem kā “Gramophone’’: ’’Sigvards Kļava nebaidās daudzās vietās izvēlēties lēnus tempus, bet reizē nepazaudējot kopainu un dramatisko intensitāti, kas ir tik svarīga Čaikovska mūzikas iezīme pat viņa liturģiskos sacerējumos. Un Latvijas Radio koris šajā repertuārā ir izcils!’’

Programmā skanēs arī ukraiņu dzīvā klasiķa Valentīna Silvestrova ‘‘Lūgšana par  Ukrainu’’, kas komponēta 2014. gadā.