Grammy Awards ICMA Gramophone Awards Lielā Mūzikas Balva
Izvēlne Aizvērt

Jaunumi

Festivālā “Eiropas Ziemassvētki” skanēs koncertprogramma “Mendelszona motetes un Baha meistardarbi”

 “Latvijas Koncerti” aicina piedzīvot gaišo pirmssvētku laiku šī gada 15. decembrī Rīgas Sv.Jāņa baznīcā, kur uzstāsies Latvijas Radio koris, čelliste Guna Šnē un ērģelniece Ilze Reine diriģenta Sigvarda Kļavas vadībā. Koncertprogrammā skanēs Johana Sebastiāna Baha, Fēliksa Mendelszona un Filipa Glāsa skaņdarbi.

Mūzikas būtība nav meklējama notīs un ritmos, bet gan tās radītajos iespaidos – šo paša savulaik izteikto pārliecību Fēlikss Mendelszons piekopa visa mūža garumā. Jau kopš bērnu dienām iemīļojot daiļskanīgo kora tembru, viņa garīgās kormūzikas opusi aizsniegušies līdz tādiem pašiem augstumiem, kur baroka ģēnija Johana Sebastiāna Baha dziļā ticībā sakņotie nošuraksti.

Festivālā “Eiropas Ziemassvētki” Latvijas Radio koris, ērģelniece Ilze Reine un diriģents Sigvards Kļava dāvās Fēliksa Mendelszona un Johana Sebastiāna Baha motetes un psalmus Ziemassvētku laikam, kad mūzika, šķiet, dzied pati par sevi un vienlīdz labi jūtas gan zem krāšņāko katedrāļu velvēm, gan pasaules labāko koncertzāļu plašumos. Līdzās divu dažādu laikmetu vācu ģēniju meistardarbiem – amerikāņa Filipa Glāsa mīlestības apliecinājums izteiksmīgajai čella skaņai. Viņa “dziesmas bez vārdiem” izdziedās aizrautīgā kamermūziķe Guna Šnē.

“Šajā koncertā būs trīs autori, bet patiesībā, tā konstrukcija un elpa būs caur un caur Johana Sebastiāna Baha zīmē. Es piederu pie tiem cilvēkiem, kas uzskata - Johans Sebastiāns Bahs nav taisīts no tās pašas pastas no kā visi pārējie cilvēki, jo brīžiem tā garīgā vertikāle, tas iespaids, tas pieskāriens visai cilvēces kultūrai ir tik neaprakstāmi kosmisks un universāls, ka mans prāts nespēj pieņemt kā to radījis racionāls cilvēka prāts.  Es piederu pie tiem, kas uzskata - Johana Sebastiāna Baha cilvēciskais veidojums ir tikai medijs, kurš ir pierakstījis ļoti lielas un mūžam atšifrējamas lietas, katrs pieskāriens, ko Bahs ir radījis, paver telpu daudzām zinātnēm, lai to pētītu, lai uzdotu jautājumus, ko tas nozīmē. Katrs talants, kas pieskaras un mēģina tuvoties šai mūzikai iegūst jaunu atspēriena punktu, tā ir uz augšu vērsta attīstība,” stāsta “Latvijas Radio kora” mākslinieciskais vadītājs un diriģents Sigvards Kļava.