Grammy Awards ICMA Gramophone Awards Lielā Mūzikas Balva
Izvēlne Aizvērt

Jaunumi

Latvijas Radio koris diriģenta Sigvarda Kļavas vadībā dosies koncerttūrē uz Nīderlandi un Beļģiju.

Latvijas Radio koris diriģenta Sigvarda Kļavas vadībā no 9. līdz 17. oktobrim dosies koncerttūrē uz Nīderlandi un Beļģiju, astoņos koncertos atskaņojot vairākas programmas. Koncertos skanēs viens no 20. gadsimta sakrālās mūzikas stūrakmeņiem – ģeniālā melodiķa Sergeja Rahmaņinova “Vesperes’’, kurā iemiesots pareizticīgās baznīcas dvēseles kodols. Pasaulē lielu atzinību guvis Latvijas Radio kora veiktais Sergeja Rahmaņinova “Vesperu’’ ieskaņojums, ko prestižais izdevums ‘‘Gramophone’’ atzina par 2013. gada februāra labāko ierakstu, bet Amerikas radio stacija “NRP” to ievietoja 25 gada labāko albumu sarakstā. 2017. gada vasarā Latvijas Radio koris ar lieliem panākumiem debitēja slavenajā BBC Proms festivālā, atskaņojot tieši Rahmaņinova “Vesperes’’.

Koncerttūrē iekļautas arī dižā 19. gadsimta simfoniķa Antona Bruknera sakrālās motetes, kurās komponists atklājis katoļu baznīcas vērtības, sakrālā ceļa atziņas, attiecības starp dievišķo un cilvēcīgi patieso. Izdevniecībā ONDINE Latvijas Radio kora ieskaņotais Antona Bruknera motešu albums izpelnījies slavas vārdus no tādiem izdevumiem kā ‘‘Gramophone’’, ‘‘BBC Music Magazine’’ un ‘‘Classica’’.

No latviešu mūzikas tiks atskaņota Pētera Vaska kora balāde ‘‘Zīles ziņa’’ – skaņdarbā iepretim neziņai par dzīvību, kara un iznīcības bailēm komponists pretstatījis dabas skaistumu un ilgas. Bet Ērika Ešenvalda pasaules slavu iemantojušais opuss ‘‘Piliens okeānā’’ veltīts Mātes Terēzes piemiņai un kalpošanas ceļam.

Skanēs arī skotu komponista, mūslaiku kormūzikas korifeja Džeimsa Makmilana ‘‘Miserere’’. Emocionāli piesātinātais skaņdarbs suģestējoši ved cauri atkailinātai grēksūdzei Dieva priekšā, finālā mums dāvājot cerību un žēlastību. Arī Arvo Perts, būdams dziļi reliģiozs, koru darbos galvenokārt izmantojis sakrālos tekstus, tai skaitā  ‘‘Nunc dimittis’’, kas ir Svētā Simeona slavas dziedājums no Lūkas eveņģēlija.

No 20. gadsimta mūzikas koncertprogrammās iekļauti tādi skaņdarbi kā modernisma ģēnija Ģērģa Ligeti caurspīdīgais skaņu tīmeklis ‘‘Lux aeterna’’, Francisa Pulenka veltījums sava tēva piemiņai Mesa Sol mažorā, Svena Dāvida Sandstrema ‘‘Hear my prayer, O Lord’’, kas balstīts uz Henrija Pērsela kora darba ar tādu pašu nosaukumu un Olivjē Mesiāna  ‘‘Jēzus mūžības slavinājums’’ no kvarteta ‘‘Laika galam’’. To korim pārlicis Klitus Gotvalds, izmantojot paša Mesiāna dzeju par kvēlu ilgošanos pēc Jēzus, gremdējoties garīgas mīlestības varavīksnē un klusuma valstībā. Savukārt ukraiņu dzīvā klasiķa Valentīna Silvestrova ‘‘Divas sakrālās dziesmas’’ ir silta lirisma paraugs ar gaismas apspīdētu faktūru un caurspīdīgumu.