Grammy Awards ICMA Gramophone Awards Lielā Mūzikas Balva
Izvēlne Aizvērt

Jaunumi

Latvijas Radio koris saņēmis prestižo britu žurnāla ‘‘Gramophone’’ gada balvu par ierakstu ‘‘John Cage. Choral Works’’ (2022, Ondine) kategorijā ‘‘Labākais kormūzikas albums’’.

‘‘Gramophone’’ balva akadēmiskajā mūzikā tiek pielīdzināta ‘‘Oskaram’’ kino un amerikāņu ‘‘Grammy’’. Balva tiek pasniegta kopš 1977. gada un tā atspoguļo mūzikas profesionāļu un kritiķu gaumi. Līdz šim to ir saņēmuši tādi latviešu mūziķi kā Mariss Jansons, Andris Nelsons, orķestris Kremerata Baltica un Kaspars Putniņš kopā ar Igaunijas filharmonijas kamerkori.

Latvijas Radio kora un diriģenta Sigvarda Kļavas ieskaņotais albums ‘‘John Cage. Choral Works’’ (Ondine) veltīts leģendārajam amerikāņu komponistam un modernās mūzikas pionierim Džonam Keidžam, vienai no ievērojamākajām 20. gadsimta mūzikas personībām. Albumā dzirdami Keidža vienīgie divi oriģinālskaņdarbi korim – Dziedājumi un variācijas (Hymns and Variations) (1979) un Četri2 (Four2) (1990). Citiem šajā albumā ieskaņotajiem skaņdarbiem komponists nav norādījis konkrētu izpildītāju sastāvu, un šeit tie ir pielāgoti koru spēkiem. Mūzikas kritiķi raksta: ‘‘Šis ir brīnišķīgs albums, kurā reprezentēti četri vēlīnā Džona Keidža opusi. […] Tā ir nopietna mūzika, reizē gaismas pilna, un Latvijas Radio koris Sigvarda Kļavas vadībā to dzied ar perfektu atdevi’’ (Cambrige University Press).

‘‘Tu vari būt vienīgi satriekts par Sigvarda Kļavas kora bezbailīgo meistarību, kā viņi pārvietojas pa robainajiem, fragmentētajiem nošu augstumiem – muzikālais ekvivalents uzkāpšanai Everestā ar savām kājām un rokām vien.’’ (BBC Music magazine).

Latvijas Radio kora ieskaņotie CD somu ierakstu izdevniecībā Ondine jau vairākkārt ir iekļuvuši ‘‘Grampohone’’ mūzikas žurnāla mēneša topos, bet 2016. gadā Sigvarda Kļavas vadībā ieskaņotais ukraiņu skaņraža Valentīna Silvestrova mūzikas albums “To thee we sing” tika nominēts ‘‘Gramophone’’ gada balvai. Līdz šim Latvijas Radio koris ierakstu namā Ondine izdevis 22 divus kormūzikas albumus. 2020. gadā koris ieguva Starptautisko klasiskās mūzikas balvu (International Classical Music Awards) kora mūzikas ierakstu kategorijā ar Čaikovska sakrālās mūzikas albumu, kurā ieskaņota ‘‘Svētā Jāņa Zeltamutes liturģija’’ un ‘‘Deviņi garīgie dziedājumi’’.