Grammy Awards ICMA Gramophone Awards Lielā Mūzikas Balva
Izvēlne Aizvērt

Jaunumi

Latvijas Radio koris un Sinfonietta Rīga Lielajā Piektdienā atskaņos Kšištofa Penderecka un Pētera Vaska mūziku

7. aprīlī 19.00 Rīgas Domā Latvijas Radio kora, Sinfonietta Rīga un diriģenta Sigvarda Kļavas Lielās Piektdienas koncerta programmā skanēs mūslaiku dižgaru, miera un gaismas nesēju mūzikā - Kšištofa Penderecka un Pētera Vaska opusi. 

Lielā Piektdiena ir Kristus nāves un vienlaikus arī cilvēces grēku izpirkšanas diena, kad esam aicināti apstāties un ieklausīties sevī, apzināties mūžības jautājumus un aizlūgt par mieru pasaulē.     

Latvijas Radio kora mākslinieciskais vadītājs un koncertprogrammas koncepcijas autors Sigvards Kļava saka: “Sākumpunkts un centrs noteikti ir komponista un dižgara Kšistofa Penderecka muzikālais ģēnijs. Viņš ir muzikālā personība, kas ietekmējusi visu 20. gadsimta mūziku, visas mūzikas konstrukcijas un domāšanas garu. Viņš ar savu ģeniālo nojausmu un arī milzīgo muzikālo enerģiju 20. gadsimtā ir spējis satricināt visu muzikālo pasauli. Man šķiet, tieši šobrīd, kad izjūtam ciešanu laiku gan kristīgā, gan tiešā un pārnestā nozīmē, šīs mūzikas spēks, kas ir caur un cauri ciešanu, pārdzīvojumu un pēc tam – laimības mirkļa tverts, ir vismaz manai dvēselei ārkārtīgi nepieciešams.”

Latvijas Radio kora un Sinfonietta Rīga Lielās Piektdienas koncertprogrammā satiksies divi garīgā ceļa gājēji mūzikā – Pēteris Vasks un ievērojamais poļu skaņradis Kšištofs Pendereckis, kura daiļrade 20. gadsimta 60. gados būtiski ietekmēja Vaska mūzikas pasauli. Kšištofa Penderecka sakrālos kora darbus caurstrāvo cilvēka iekšējā grēksūdze, atklāsmes spēks un spēja ieraudzīt žēlsirdību ciešanās – tas ir arī Kristus ciešanu laika vēstījums, kas kļuva par dziļāko mīlestības apliecinājumu visiem ticīgajiem.  

No Pētera Vaska daiļrades dzirdēsim mierpilno apjausmu, nostalģisko dabas ainavu stīgām ‘‘Musica serena’’ un divas aizkustinošas lūgšanas korim un stīgu orķestrim. Par ‘‘Da Pacem Domine’’ komponists teicis: Kad komponēju ‘‘Da pacem, Domine’’, tajā klātesošs ir izmisuma pilns sauciens par šo laiku. Tā ir lūgšana par mūsu trako pasauli. Es ticu, ka mūzika vairo mūsu ticību, mīlestību un iekšējo spēku.’’

‘‘Mein Herr und mein Gott’’ pamatā ir šveiciešu mistiķa Brāļa Klauss lūgsna, ko viņš esot skaitījis ik dienas. Ar šo tekstu komponists sastapās meditācijas retrītā, kas norisinājās Baltijas jūras krastā.

Sigvarda Kļavas video stāsts šeit:

https://www.youtube.com/watch?v=SxaiLVtQ8wY

Biļetes uz koncertu: https://www.bilesuparadize.lv/lv/event/126350