Grammy Awards ICMA Gramophone Awards Lielā Mūzikas Balva
Izvēlne Aizvērt

Jaunumi

Latvijas Radio koris uzstāsies Liepājas koncertzālē "Lielais dzintars"

 

Liepājas koncertzāle "Lielais dzintars" jau tradicionāli klausītājus aicina uz Zvaigznes dienai veltītu garīgo dziedājumu koncertu, lai atzīmētu gaismas un saules atgriešanos. Šogad, laikā, kad Pareizticīgā baznīca svin Kristus dzimšanas svētkus, kopā ar Latvijas Radio kori klausītājiem tiks piedāvāta koncertprogramma “Pareizticīgo Ziemassvētki. Čaikovska liturģija”.

Krievu komponista Pētera Čaikovska vārdu dzirdot, lielākoties vispirms atmiņā ataust viņa simfonijas, skatuves darbi un kamermūzika, taču Čaikovska radošais mantojums slēpj arī sakrālas ievirzes kormūziku, ko no putekļu plauktiem laukā cēlis Latvijas Radio kora diriģents Sigvards Kļava.

1877. gadā vēstulē savai uzticības personai Nadeždai fon Mekai komponists rakstījis: “Es bieži eju uz rīta lūgšanām; manuprāt, Sv. Jāņa Zeltamutes liturģija ir viens no dižākajiem mākslas darbiem...”. Savu monumentālo Sv. Jāņa Zeltamutes liturģiju Čaikovskis sacerējis 1878. gadā.

Teju pēc pusotra gadsimta – 2019. gadā skaņu tvartā to ieskaņojis Latvijas Radio koris, kļūstot par vienu no pašiem pirmajiem Eiropas kolektīviem, kas pieskaras Čaikovska muzikālās liturģijas versijai. Par šo ierakstu koris saņēmis nedalītu publikas un kritikas atzinību, kā arī Starptautisko Klasiskās Mūzikas Balvu 2020 (ICMA) kora mūzikas ierakstu kategorijā.

Līdzās pareizticīgās tradīcijas skatījumam uz liturģiju koncertā skanēs arī bizantiešu dziedājumi latviešu valodā, ko sakārtojis Latvijas Pareizticīgo baznīcas reģents un komponists Andrejs Selickis. Šis vēsturiski ir pirmais mēģinājums apkopot un klasificēt kristīgās baznīcas Austrumu rita sakrāli-muzikālo tradīciju latviešu valodā, izveidojot latvisko sakrālo modeli, kurš reizē ir gan arhetipisks, gan askētisks un praktisks.