Grammy Awards ICMA Gramophone Awards Lielā Mūzikas Balva
Izvēlne Aizvērt

Jaunumi

Latvijas Radio koris viesosies festivālā WINTERFEST!

Koncerts NAKTS LŪGŠANA festivāla Winterfest ietvaros kļuvis par ikgadēju tradīciju, aicinot klausītājus ceļā uz Mūžīgās Gaismas sadzirdēšanu baznīcas velvēs. Gada tumšākajā periodā Latvijas Radio koris diriģenta Sigvarda Kļavas vadībā atskaņos mūziku, kas apstādina ierasto laika ritumu un nes Adventa laikam tik raksturīgo miera, cerību, klusinātu ilgu sajūtu un, iespējams, palīdzēs rast atbildi uz lielajiem mūžības jautājumiem.

Šajā programmā līdzās likti divi ģēniji – Johans Sebastiāns Bahs un dižais 19. gadsimta simfoniķis Antons Brukners. Viņu mūzikas pārlaicīgums slejas pāri cilvēces vēstures peripetijām, dzīves nepastāvīgumam un prāta konstrukcijām, dāvājot dziedinošu barību dvēselēm un atgādinot mums par dievišķā klātesamību.

Johana Sebastiāna Baha sakrālie skaņdarbi ir dižena mūzikas katedrāle, kas mierina cilvēka garu un sniedz patvērumu sērās. Leģendārais 20. gadsimta diriģents un komponists Leonards Bernsteins ir teicis: “Baham visa mūzika ir reliģiska, tās radīšana bija sava veida dievkalpojums. Ikkatra nots bija veltīta Dievam un nekam citam.”

Baha kora motetes lielākoties rakstītas kā piemiņa tiem, kas devušies aizsaulē, taču to cēlsvinīgums un cildenais mierinājums rosina domāt par nāvi kā par žēlsirdīgu atpestīšanu no ciešanām. Dzirdēsim apjomā izvērstāko no Johana Sebastiāna Baha motetēm,  ‘‘Jesu meine Freude’’ BWV 227, ko caurvij ilgu pilna tiekšanās pēc Jēzus, kā arī  ‘‘Komm, Jesu, komm’’ BWV 229 – tās maigais raksturs mums sniedz vēstījumu par garīgu patvērumu. Ērģelnieces Ilzes Reines izpildījumā skanēs Baha skaņdarbi ērģelēm, kuros Bahs ievijis klusinātas un brīnumainas Jēzus piedzimšanas gaidas, dedzīgu ticību un itālisku greznumu.

Antons Brukners bija liela vēriena domātājs un reliģiozs savpatis. Savās sakrālajās kora motetēs Brukners atklāj katoļu baznīcas vērtības, sakrālā ceļa atziņas, attiecības starp dievišķo un cilvēcīgi patieso, ar nepārtrauktu virzību uz gaismu un apskaidrību. Koncertā skanēs Antona Bruknera latīņu motetes, kuras Latvijas Radio koris diriģenta Sigvarda Kļavas vadībā 2020. gadā ieskaņojis mūzikas nama Ondine paspārnē. Unikālais ieraksts ar Bruknera retāk dzirdamajiem skaņdarbiem izpelnījies starptautisku atzinību no tādiem prestižiem izdevumiem kā ‘‘Gramophone’’, ‘‘BBC Music Magazine’’,  ‘‘Classica’’ un citiem.

Poļu komponista Poļu komponista Kšištofa Pendereca daiļradei bija milzīga nozīme 20. gadsimta mūzikas ainā pēc Otrā pasaules kara. Reti kurš komponists uz zemeslodes var sacensties ar Penderecki apbalvojumu un piešķirto titulu ziņā – viņš saņēmis teju visas iespējamās balvas, ko var piešķirt klasiskās mūzikas pasaulē. Penderecka personība veidojas no šādas Svētās Trīsvienības – komponists, Polijas patriots un katolis.

Līdzās Baham un Brukneram, koncertprogrammā tiks pārstāvēta arī Kšištofa Penderecka daiļrade. Komponista kora darbus caurstrāvo cilvēka iekšējā grēksūdze, atklāsmes spēks un spēja ieraudzīt žēlsirdību ciešanās. Missa brevis jeb Mazā mesa pirmatskaņojumu piedzīvoja 2013. gadā par godu Leipcigas Svētās Toma skolas astoņsimtgadei. Pendereckis mesas daļas rakstīja teju 20 gadu ilgā posmā, un skaņdarbā būvējis tiltus ar renesanses laikmetā komponētajām kora mesām a cappella, reizē pietuvojoties garīgā ceļa esencei.