Grammy Awards ICMA Gramophone Awards Lielā Mūzikas Balva
Izvēlne Aizvērt

Jaunumi

“Liepājas Mākslas foruma” un Latvijas Radio kora sadarbībā top koncertperformance “Mūžības rituāli”

Sestdien, 25. septembrī plkst. 19.00 unikālu un līdz šim Latvijā nedzirdētu mākslas notikumu “Liepājas Mākslas forumā” piedāvās pasaulē atzītais Latvijas Radio koris un franču diriģents Rolāns Erabedjāns (Roland Hayrabedian), aicinot uz libāniešu izcelsmes franču komponista Zada Multaka (Zad Moultaka) skaņās tverto ēģiptiešu atvadu rituālu “Khenkhenou” un Ģērģa Ligeti pārlaicīgo “Lux aeterna”.

Libānā dzimušā un Francijā profesionālo pilnveidi piedzīvojušā mākslinieka, skaņraža Zada Multakas apjomīgo oratoriju “Khenkhenou” sešpadsmit balsīm un elektronikai iedvesmojusi ēģiptiešu “Mirušo grāmata”, kas tiek uzskatīta par mūsu civilizācijas senāko rakstīto vārdu. Misticisma piesātinātajā oratorijā komponists izgaismojis senās Ēģiptes dievu Izīdas un Ozīrisa kultā balstīto atvadu rituālu, kas, slavinot dabas pastāvīgo atjaunošanos un nāvi, paver izeju jaunai dzīvei – cikliskai un mūžīgai mīlestībai. Apjomīgo, 2016. gadā radīto opusu pasūtinājis franču diriģents Rolāns Erabedjāns, kurš skaņdarbu pirmatskaņojis kopā ar paša vadīto a cappella ansambli Musicatreize, bet šoreiz ceļojumā uz Ozīrisa un Izīdas valstību dosies kopā ar Latvijas Radio kora solistu grupu.

Latvijas Radio kora profesionālā meistarība, skaņveides kultūra un performances dziļums ir labi zināmas vērtības gan Latvijas, gan pasaules kormūzikas arēnā. Kolektīvs ir unikāla profesionālu dziedātāju apvienība, kas klausītājiem piedāvā nepieredzēti plašu repertuāru — no senās mūzikas līdz vissarežģītākajām mūsdienu komponistu partitūrām, kurās katrs dziedātājs kļūst par individuālu instrumentu — ar savu personīgu pienesumu kora unikālajam tembrālajam apvienojumam.

Arī “Liepājas Mākslas foruma” otrās dienas vakarā apmeklētāji varēs piedzīvot īpaši veidotu koncertperformanci, kurā kora dziedātāju unikālās vokālās spējas sinerģijā ar misticisma piesātināto muzikālo materiālu un sajūtas pastiprinošu vizuālo dimensiju radīs spēcīgu un ārpasaulīgu piedzīvojumu.

Muzikālo ceļojumu aizsāks ungāra Ģērģa Ligeti (György Ligeti) 1966. gadā radītais,  kosmiski vibrējošas atmosfēras cauraustais Lux aeterna (Mūžīgu gaismu dodi mums, Kungs), kam pamatā ir Romas Katoļu baznīcas sakrālās vārsmas un Ligeti meistarīgi izvītā 16 balsu mikropolifonija.

Stundu pirms koncerta — 25. septembrī plkst. 18.00 apmeklētāji aicināti uz muzikologa Dāvja Enģeļa vadītu pirmskoncerta sarunu koncertzāles 2. stāva galerijā, kurā kopā ar komponistu un multimākslinieku Zadu Multaku, kā arī pieaicinātajiem viesiem, klausītāji izzinošās sarunās varēs sagatavoties gaidāmajam laikmetīgās mūzikas piedzīvojumam.

Koncerts “Mūžības rituāli. Latvijas Radio koris” notiks  Liepājas koncertzāles “Lielais dzintars” Lielajā zālē. Biļetes pieejamas “Biļešu paradīze” tīkla kasēs visā Latvijā un internetā: https://www.bilesuparadize.lv/lv/custompage/2719

Kā iepriekš vēstīts, no 2021. gada 24. līdz 26. septembrim festivāls “Liepājas Mākslas forums” jau septīto reizi aicinās būt kopā mūsdienu mākslas jaunatklājumu svētkos. 10 spilgti notikumi piedāvās laikmetīgās mūzikas, vizuālās un kustību mākslas notikumus, kā arī divas pirmizrādes ģimenēm ar bērniem un Eiropas kinoprogrammu. Festivāla programmā gaidāma Beļģijas, Francijas un Latvijas mākslinieku dalība.

“Liepājas Mākslas forumu” organizē SIA “Lielais Dzintars”. Pasākumu norisi atbalsta: Liepājas pašvaldība, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Kurzemes plānošanas reģions, Latvijas Valsts meži, Valmiermuiža, Kokmuiža, Gardu muti. Partneri: Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Rīgas Starptautiskais kino festivāls, Voetvolk, Liepājas leļļu teātris, Pigeon-bridge, Cita Abra, PXB, KN Wiktorija, Klubs Kursa un Borrofish.

Festivāla programma pieejama mājas lapās: lmf.lielaisdzintars.lv un www.lielaisdzintars.lv.