Grammy Awards ICMA Gramophone Awards Lielā Mūzikas Balva
Izvēlne Aizvērt

Jaunumi

Novembrī Latvijas Radio koris Kaspara Putniņa vadībā koncertēs Kauņā un Briselē!

Ar izsmalcinātu Baltijas komponistu laikmetīgās kormūzikas programmu Latvijas Radio koris diriģenta Kaspara Putniņa vadībā viesosies Baltijas mūzikas dienās Kauņā, uzstājoties Sv. Mocekļa Jura baznīcā 2022. gada 19. novembrī, savukārt 2022. gada 27. novembrī šī programma izskanēs Briselē, Botānikas muzeja oranžērijā.

Koncertā būs pārstāvēti vairāki lietuviešu komponisti. Justes Janulītes muzikālais rokraksts ir brīnumaini skaists, metaforisks, un savu mūziku komponiste dēvē par monohronu, norādot uz domāšanas un akustiskā fenomena vizuālo iedabu. 2009. gadā radītais kora darbs ‘‘Aquarelle’’ ieguva I vietu jauno komponistu konkurencē prestižajā UNESCO konkursā Rostrum.

Rītis Mažulis lietuviešu mūzikā pārstāv minimālisma stilu, darinot kristāliski tīrus un ritmiskus skaņdarbus. ‘‘Canon solus’’ komponists izmanto sev iemīļotās kanoniskās tehnikas, radot skaņu pasauli, kas skan senlaicīgi un laikmetīgi reizē.

Toties pirmatskaņojums būs gaidāms no Ņujorkā dzīvojošās lietuviešu komponistes Žibokles Martinaitītes, kuru amerikāņu klasiskās mūzikas radio kanāls WQXR apzīmējis par ‘‘skaņu faktūras burvi’’. Komponiste 2020. gadā ieguva Gugenheima stipendiju un Lietuvas Nacionālo kultūras un mākslas balvu par izciliem radošajiem sasniegumiem.

Toivo Tulevs ir viens no interesantākajiem igauņu skaņražiem, persiešu mūzikas un seno baznīcas dziedājumu speciālists, kā arī Igaunijas Teātra un mūzikas augstskolas kompozīcijas katedras vadītājs. Par viņa mūziku mēdz teikt, ka tā ir vienlīdz ekspresionistiska un garīga, balansējot starp sakāpinātu spriedzi un apskaidrību. Komponista mēģinājums apvienot laikmetīgās mākslas ekspersionistisko dabu ar garīgumu elpu jūtams poētiskajā kora darbā  ‘‘Tanto Gentile’’, kur izmantotas Dantes mīlas soneta rindas. Bet no igauņu dzīvā klasiķa Arvo Perta skanēs pazīstamā motete ‘‘Deer’s Cry”.

Krists Auznieks ir viens no pasaulē visvairāk atzītajiem latviešu jaunās paaudzes komponistiem, kura mūzika cildināta kā “pacilājoša... satriecoša... spīdoša” (San Francisco Classical Voice), ar “pārpasaulīgām harmonijām” (New York Concert Review), tai piemītošu “pārsteidzošu sarežģītību un skaistumu”  (Broadwaworld). Par skaņdarbu  ‘‘Sensus’’ ar  teksta vārsmām no Apustuļa Pāvila vēstules Romiešiem komponists teic, ka zem nosaukuma sensus vienlīdz klātesoši ir gan sajūta, gan prāts, gan arī doma, un ir skaisti, ka prāts nav pretnostatīts sirdij, bet abi sadzīvo vienā vārdā.

Mārtiņš Viļums ir skaņas fenomena un muzikālās laiktelpas meistars, kura mūzika suģestē ar maģiskām dimensijām un filozofiska satura tvērumu, kas šķiet, eksistē ārpus laika. Jau ilgstoši dzīvo un strādā Lietuvā. Skaņdarbā ‘‘Lux aeterna’’ muzikālā ideja saistāma ar nodzisušu “dzīves gaismu”, kura izgaismojas dažādos skaņas tembra un spektra uzslāņojumos. Ēnas skaņu dimensijas tiek izspoguļotas un atdzimst harmonijas telpas starojuma spulgos.

Koncertvietas šeit :

http://isarti.lt/programme/?lang=en

https://botanique.be/en/concert/ars-musica-baltic-senses-2022