Grammy Awards ICMA Gramophone Awards Lielā Mūzikas Balva
Izvēlne Aizvērt

Jaunumi

PĒTERIS PLAKIDIS | MŪŽĪBA

Pēteris Plakidis |  Mūžība

Izpildītāji

Sigvards Kļava - diriģents
Latvijas Radio koris

Sērija

Latvijas komponisti

Ieraksts

2021

Izdošanas datums

03.09.2021

Skaņdarbi

Pēteris Plakidis

"Teiksma"

Pēteris Plakidis

"Zvana vārdi"

Pēteris Plakidis

"Izkapts ābelē"

Pēteris Plakidis

"Mūžība"

Pēteris Plakidis

"Papardes zieds"

Pēteris Plakidis

"Div’ buramdziesmas"

Pēteris Plakidis

"Maizes dziesma"

Pēteris Plakidis

"Divi dziedājumi no Vecās Derības"

Pēteris Plakidis

"Kurzemes krasts, Vidzemes krasts"

Pēteris Plakidis

"Fatamorgāna"

Pēteris Plakidis

"Rudenī"

Pēteris Plakidis

"Saulīt, mīļā māmulīt"

Pēteris Plakidis

"Mūža aina"

Pēteris Plakidis

"Ausmas stundā"

Pēteris Plakidis

"Jāņa bērnam"

Pēteris Plakidis

"In memoriam"

Pēteris Plakidis

Latvijas ierakstu nama SKANI jaunajā tvartā “Eternity” (“Mūžība”) dzirdams nopelniem bagātais Latvijas Radio koris, kas izpilda agrāk neizdotus skaņdarbus, ko rakstījis viens no Latvijas būtiskākajiem komponistiem - nelaiķis Pēteris Plakidis.

Pēteris Plakidis (1947-2017) bija komponists ar raibu un plaši atzītu starptautisko karjeru. Viņš strādājis kā mūzikas daļas vadītājs Nacionālajā Teātrī, kompozīcijas katedras profesors Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, un kā pavadošais pianists savai sievai, lieliskajai Latvijas operas un kamermūzikas dziedātājai Maijai Krīgenai. Kā daļa no The Transatlantic trio kopā ar čellistu Ivaru Bezprozvanovu un klarnetistu Eriku Mandatu (ASV) uzstājies Latvijā, Apvienotajā Karalistē un ASV. Kā koncertpianists Plakidis strādājis ar daudziem dažādu paaudžu Latvijas mūziķiem. Rakstījis arī Dziesmusvētkiem un dažādiem koru sastāviem.

Šis ir pirmais Pētera Plakida albums, kas veltīts pilnībā kora mūzikai, un tas tapis šogad Rīgā, Latvijas Radio Kora ieskaņojumā. Tvartā atrodami jaunas un atsvaidzinātas interpretācijas jau esošiem darbiem, kā arī 16 iepriekš neieskaņoti skaņdarbi.

Plakida izteiksme mūzikā bijusi neaptverami dažāda, un tas dzirdams arī šajā jaunākajā izdevumā. Darbu sācis kā instrumentālists, komponējot no miniatūrām līdz vērienīgiem, apjomīgiem sacerējumiem, vēlāk pievēršoties kamermūzikai. Albumā ietvertās kompozīcijas vārdus aizguvušas no tādiem dižiem dzejniekiem kā Vizma Belševica, Jānis Peters, Knuts Skujenieks, Zinaīda Lazda un citiem.

Albumā atrodams arī jaunatklātais skaņdarbs “Izkapts Ābelē” (Māris Čaklais, dzejolis - 1968), kas gadiem gulējis komponista atvilknē, un nav zināms, kad šis darbs tapis.

 Iekļauti arī vairāki īsi cikli kā “Fatamorgāna” (Rainis, komp. 1980) un “Div’ buramdziesmas” (Jānis Peters, komp. 1980).

Ierakstā bieži apdziedāta dzīvības un nāves tēma: piemēram, pirmajā celiņā “Teiksma” (Jānis Rainis, 1988), kuras teksts ņemts no Raiņa slavenās drāmas “Uguns un Nakts” prologa, kā arī mazajā rekviēmā “In Memoriam” (Broņislava Martuževa, 1990).

 Biežas ir arī dziesmas un domas par mājām, īpaši darbos kā “Kurzemes krasts, Vidzemes krasts” (Vitauts Ļūdēns) kā arī tituldziesmā “Mūžība” (Jānis Jaunsudrabiņš, 1988) - tautas motīvu cauraustā meistardarbā, kas ieguvis diženu skaņu, pateicoties klasiskajam kora aranžējumam. Noslēdzošais celiņš “Tavas saknes tavā zemē” (Vizma Belševica, 1970) lieliski demonstrē Plakidim raksturīgos stilistiskos elementus, kas sastopami daudzās viņa kora dziesmās - nerimstošas diatonskās līnijas, kas izceļas uz garāku fona balsu pamata.

Albumu iedzīvinājis Latvijas Radio koris - unikāla, godalgota profesionālu dziedātāju apvienība, kas saviem klausītājiem piedāvā nepieredzēti plašu repertuāru - no senās mūzikas līdz vissarežģītākajām mūsdienu komponistu partitūrām. Pateicoties kora mākslinieciskā vadītāja un galvenā diriģenta Sigvarda Kļavas mērķtiecīgajam darbam, Latvijas Radio koris ir kļuvis par starptautiski atzītu, vokāli spilgtu un atpazīstamu kolektīvu.

 

Tvarts Eternity (Mūžība) klausītājiem pieejams (CD un lejuplādei) no 2021. gada 3. septembra.