Grammy Awards ICMA Gramophone Awards Lielā Mūzikas Balva
Izvēlne Aizvērt

Jaunumi

ReTV izskanēs Koncerts "Aizvestajiem", veltījums 1941.gada 14.jūnija deportācijas upuru piemiņai

14. jūnijā pulksten 21.25 kanālā  ReTV būs skatāms koncerts ‘‘Aizvestajiem’’, kurā Latvijas Radio koris un ērģelniece Ilze Reine diriģenta Sigvarda Kļavas vadībā atskaņos latviešu komponistu mūzikas programmu. Izskanēs arī Pētera Vaska un Georga Pelēča jaundarbu pirmatskaņojumi.

Fonds ‘‘Sibīrijas bērni’’ katru gadu tradicionāli organizē piemiņas koncertu 1941. gada 14. jūnija deportācijai. Atceroties un godinot latviešu tautas likteņus ar mūziku, kurā mijas sāpīgums, dzimtenes mīlestība, ticība un nesalaužams gars. Pēteris Vasks īpaši šim notikumam sacerējis kora dziesmu ‘‘Birkerta birztalā’’ ar literatūrzinātnieka, dzejnieka un Latvijas Okupācijas muzeja biedrības vadītāja Valtera Nollendorfa dzeju. Otrā pasaules kara laikā Nollendorfa ģimene devās bēgļu gaitās uz ASV, kur viņš  aktīvi darbojās latviešu trimdas sabiedrībā. Dzejoli, piemiņas haiku ‘‘Birkerta birztalā’’ Nollendorfs uzrakstījis dienā, kad viņsaulē bija devies izcilais arhitekts Gunārs Birkerts.

Savukārt labskaņas ideālista Georga Pelēča jaundarbā ‘‘Atbrīvošana’’ korim un ērģelēm pamatā ir Broņislavas Martuževas teksts, ko komponists raksturojis kā ‘‘ļoti spēcīgu un rosinošu’’. Koncertā skanēs arī Andreja Selicka skaņdarbi, kuros savijas ikonu simbolisms un pateicība Dievam – ‘‘In Spe’’ ērģelēm un ‘‘Ekstātisks dziedājums Dieva mātei’’ ar Jāņa Kurševa solo. Dzirdēsim arī Pētera Plakida kormūzikas meistardarbus, kas ar zelta burtiem ierakstāmi latviešu mūzikas mantojumā un Pētera Vaska saviļņojošās lūgšanas ‘‘Angele Dei’’, un ‘‘Mans Kungs un mans Dievs’’.