Grammy Awards ICMA Gramophone Awards Lielā Mūzikas Balva
Izvēlne Aizvērt

Jaunumi

Rīgas festivālu atklās ar koncertprogrammu “Pēteris Vasks un domubiedri”

 

VSIA “Latvijas Koncerti” aicina uz “Rīgas Festivāla” atklāšanas koncertu 2.jūnijā Lielajā ģildē, kurā Latvijas Radio koris un pianists Reinis Zariņš izpildīs Pētera Vaska, Artura Maskata un Andreja Selicka darbus diriģenta Sigvarda Kļavas vadībā. Koncertprogrammā “Pēteris Vasks un domubiedri” skanēs dramatiskā balāde “Mūsu māšu vārdi”, saviļņojošās lūgšanas “Mans Kungs un mans Dievs”, “Angele Dei” korim a capella, “The Fruit of Silence” un “Dzeguzes balss”. Līdzās Pētera Vaska mūzikai klausītājiem būs iespēja dzirdēt arī Artura Maskata “Pavasara tēmu” klavierēm un “Agnus Dei”, kā arī Andreja Selicka “Ekstātisks dziedājums Dieva mātei” un “Ave Maria”.

Pēteris Vasks ir viens no nozīmīgākajiem gaismas nesējiem Latvijas kultūras telpā, kurš vienmēr interesējies par saviem kolēģiem komponistiem, atbalstot un aktīvi apmeklējot viņu pirmatskaņojumus. Vissirsnīgākos vārdus par tēvišķo gādību un iedvesmu Pēterim Vaskam velta plejāde latviešu komponistu, kas pie viņa mācījušies Emīla Dārziņa mūzikas skolā. Pētera Vaska mūzika allaž bijusi klātesoša arī Latvijas Radio kora dzīvē, spēcinot un dziedinot ar savu garīgo vēstījumu un neatlaidīgo tiecību pretim gaismai.

Koncertā skanēs dramatiskā balāde “Mūsu māšu vārdi” ar Māra Čaklā dzeju, kas rakstīta kā veltījums mātēm – latviešu tautas stiprākajai daļai. Saviļņojošās lūgšanas “Mans Kungs un mans Dievs” pamatā ir šveiciešu mistiķa Brāļa Klauss lūgsna, ko viņš esot skaitījis ik dienas. Ar šo tekstu komponists sastapās meditācijas retrītā Baltijas jūras krastā. Atskaņojumu piedzīvos arī “Angele Dei” korim a cappella. Tā ir lūgšana sargeņģelim, kas kalpo kā atgādinājums par Dieva sargājošo mīlestību.

Klavierdarbs “Dzeguzes balss. Pavasara elēģija”  tapis 2021. gadā un tā iedvesmas avots ir dzeguze. Pēteris Vasks saka:”Amatciemā, kur ir mūsu vasaras nams, ir daudz dzegužu. Brīnišķīgs putns.” Ornitologu vidē par populārāko kūkojiena intervālu uzskata mazu tercu. Pēteris Vasks par savas dzeguzes pamatintervālu izvēlējies lielu tercu, taču viņa opusā vietumis pavīd arī kvarta un maza terca. Bez konkretizējuma komponists saka: “Ļoti personiska stīga ievibrējas šajā skaņdarbā.”

Savukārt “The Fruit of Silence” ar Mātes Terēzes vārdiem ir klusa meditācija par kalpošanas un mīlestības ceļu.

Līdzās Pētera Vaska mūzikai dzirdēsim Artura Maskata “Pavasara tēmu” klavierēm un “Agnus Dei” – svēta daiļuma un dziļi izjustas ticības apliecinājumu. Andreja Selicka skaņdarbos spēcīgi atbalsojas ikonu simbolisms un sakrālā arhetipija. Viņš skaņās radījis “Ekstātisku dziedājumu Dieva Mātei”, kam blakus likta jau iepriekš rakstītā “Ave Maria” dziedošām klavierēm.