Grammy Awards ICMA Gramophone Awards Lielā Mūzikas Balva
Izvēlne Aizvērt

Jaunumi

Senās mūzikas festivāla ietvaros 12. jūlijā Latvijas Radio koris, diriģents Kaspars Putniņš uzstāsies kopā ar zviedru taustiņu vijoles (niķeļarfas) virtuozu Marko Ambrozīni

Senās mūzikas festivāla ietvaros 12. jūlijā Latvijas Radio koris, diriģents Kaspars Putniņš uzstāsies kopā ar zviedru taustiņu vijoles (niķeļarfas) virtuozu Marko Ambrozīni un izcilo klavesīna taustiņu pavēlnieci Ievu Salieti. Programmā skanēs skaņdarbi, kurus komponējuši ziemeļvācu baroka lielmeistars Dītrihs Bukstehūde,  izslavētais 17. gadsimta vijolmūzikas  skaņradis Heinrihs Ignacs fon Bībers un spožais angļu renesanses komponists Viljams Bērds.

Dītrihs Bukstehūde bija jaunā Johana Sebastiana Baha galvenais iedvesmotājs un pamudinātājs, kura dēļ Bahs kājām mērojis 400 kilometru tālo ceļu līdz Lībekai, lai dzirdētu vecākā kolēģa ērģeļspēli. Bukstehūdes spalvai pieder liels skaits vokālo un instrumentālo skaņdarbu, kuriem piemīt polifona meistarība, dievbijīga noskaņa un intensitātes dziļums.

Bet Viljama Bērda daiļradē atspoguļojas angļu renesanses laikmetam raksturīgais skaistuma un baudu kults. Komponists 1588. gadā publicētajā vokālo darbu krājuma priekšvārdā izteicis vēlēšanos, lai viņa mūzika sniegtu kaut mazliet maiguma, atpūtas un veldzes.

Heinrihs Ignacs fon Bībers uzskatāms par solo vijolsonātes radītāju – tās par paraugu savām vijolsonātēm vēlāk ņēma Bahs. Bībera žilbinoši virtuozās un emocionāli piesātinātās ‘‘Rožukroņa sonātes’’ ir pieskaņotas rožukroņa lūgšanām.

Marko Ambrozīni neparastajai personībai piemīt renesanses mākslinieka daudzpusība – viņš ir komponists, slavenās ierakstu kompānijas ECM solists, sadarbojies ar ievērojamiem senās, džeza un laikmetīgās mūzikas ansambļiem. Ambrozīni niķeļafras spēle skanējusi Milānas ‘‘La Scala’’, Berlīnes un Ķelnes filharmonijās un Kārnegija zālē Ņujorkā. Viņš dibinājis ansambli ONI WYTARS, kurā mūziķi senajai mūzikai piešķir svaigu un kaismīgu izteiksmību.