Grammy Awards ICMA Gramophone Awards Lielā Mūzikas Balva
Izvēlne Aizvērt

latvijas radio koris | gaisma

  • 4. novembris, 2022, 19:00
Rīgas Sv. Jāņa baznīca
Dalībnieki

Piektdien, 4. novembrī, plkst. 19.00

Rīgas Sv. Jāņa baznīcā


Ieva Šablovska, arfa

Latvijas Radio koris

Diriģents Sigvards Kļava

Programmā:

Vensāns Gedimī

Juris Karlsons

Edgars Mākens

 Alfrēds Momotenko

 Santa Ratniece

 Renāte Stivriņa

 Ramons Umets

 Pēteris Vasks

 

Koncertprogramma ‘‘Gaisma’’ veidojusies ap katalāņu komponista Ramona Umeta jaundarbu ‘‘Gaisma’’. Kompozīcijas pamatā ir Monseratas klostera mūka Visenta Santamarijas vārsmas par septiņiem nozīmīgiem soļiem viņa garīgajā pieredzē. Mierpilns dvēseļu saieta apdziedājums pāraug stāstā par dzīves līkločiem un likstām, kas nav svešas nevienam... Un pretstatā raizēm likts ticības un cerības piepildīts Dieva slavinājums un vēstījums par mieru, kas iemājojis sirdī. 

Barselonā dzimušā Ramona Umeta (Ramon Humet, 1968) mūzika nereti tiek raksturota kā ārpus laika esoša, mirguļojoša, krāsām piepildīta, ļoti meditatīva un dabiski plūstoša.

Koncertā skanēs arī Jura Karlsona skaņdarbs ‘‘Gaisma’’ ar Kristus vārdiem ‘‘Es esmu pasaules gaisma’’ un fragmenti no Santas Ratnieces komponētās mūzikas filmai ‘‘Dabiskā gaismā’’. Filma tika apbalvota ar Berlināles ‘‘Sudraba lāci’’, bet Santa Ratniece ieguva ‘‘Lielo Kristapu’’ kā labākā komponiste.

Latvijas pirmatskaņojumu piedzīvos Pētera Vaska ‘‘Actus caritatis’’, bet šūpuļdziesmu būs darinājis Alfrēds Momotenko-Levickis, mūsdienu krievu komponists, kura rokrakstam piemīt cilvēcisks siltums un iejūtība. Pirmatskaņojumi korim un arfai gaidāmi no talantīgā teātra mūzikas komponista Edgara Mākena un Polijā dzīvojošās latviešu komponistes un ērģelnieces Renātes Stivriņas, kuras daiļradē liela loma atvēlēta sakrālajiem skaņdarbiem.