Grammy Awards ICMA Gramophone Awards Lielā Mūzikas Balva
Izvēlne Aizvērt

Latvijas Radio koris | Sakrālie dziedājumi | Satikšanās

  • 19. aprīlis, 19:00
Rīgas Sv. Jāņa baznīca
Dalībnieki
Latvijas Radio koris
Diriģents Kaspars Putniņš
 

Sakrālo dziedājumu cikla koncertā gaidāma satikšanās ar renesanses, romantisma un 21. gadsimta spāņu, vācu, zviedru, angļu, ukraiņu komponistu kormūziku.

Spāņu renesanses komponista Tomasa Luija de Viktorijas ‘‘Missa Salve’’ iemieso 16. gadsimta vokālās polifonijas zelta laikmetu ar tās apskaidroto daiļumu, skaņuraksta tīrību un vijīgo dubultkora sabalsojumu.

Koncertā skanēs arī divas Johannesa Brāmsa motetes, sauktas arī par Mazo vācu rekviēmu, kuras tapušas J.S. Baha iedvesmotas – baroka un renesanses tradīciju formās, bet romantiskas to izteiksmē.

Angļu komponists, pazīstamais ‘‘Gramaphone’’ apskatnieks Aivens Mūdijs vēl pirms došanās mūžībā 2024. gada sākumā īpaši Latvijas Radio korim tika uzrakstījis Tēvreizi ‘‘Babbu nostru’’ sardīniešu valodā, kas koncertā piedzīvos pirmatskaņojumu. Būdams Ekumēniskās Konstantinopoles patriarhāta priesteris un Džona Tavenera māceklis, viņš smēlās iedvesmu no Austrumu Pareizticīgās baznīcas dziedājumos.

Zviedru komponistes Britas Bīstremas daiļrade tiek raksturota kā ‘‘dzirkstoša’’ un  ‘‘acīmredzami skaista’’, ar ‘‘tai piemītošu jūtīgu skaņas rezonansi un virstoņu bagātību’’. Kora darbs ‘‘To måner’’ (‘‘Divi mēneši’’) tapis kā veltījums dāņu komponistam Pēram Nergordam 90. gadu jubilejā, apcerot Nergorda muzikālajai pasaulei tuvas tēmas –  sapņus, pavadoņus un pavedienus.

Ukraiņu skaņradei Viktorijai Poļovai skaņdarbus ir pasūtījuši vadošie laikmetīgās mūzikas izpildītāji, tostarp Gidons Krēmers un ‘‘Kronos’’ kvartets. Kopš 20. gadsimta 90. gadu beigām komponiste pievērsusies jaunajai vienkāršībai, padziļinātām sakrālo tekstu studijām un to iemiesošanu mūzikā, kā tas dzirdams kora miniatūrās ‘‘Šodien Jaunava’’ un ‘‘Dievmāte’’.

Programmā:

Johannes Brahms - “Zwei Motetten” op 74 

Tomás Luis de Victoria - Kyrie, Gloria, Credo no “Missa Salve” 

Ivan Moody - “When Augustus Reigned Alone Upon Earth”

Ivan Moody - “Babbu nostru”

Victoria Vita Polevá - “Mati sveta” 

Victoria Vita Polevá - “Deva dnes”

Britta Byström - “To måner”

Tomás Luis de Victoria - Sanctus, Benedictus, Agnus Dei no “Missa Salve”